Chov
Home » Chov

Chov

Chovný program SilverStone Ranch je založený na velmi kvalitních a již prověřených cuttingových a reiningových otcovských liniích 25 chovných klisen. Hlavním cílem je během příštích let produkovat vysoce kvalitní a zdravé sportovní koně především se zaměřením na cutting ale i další westernové disciplíny - reining, working cowhorse, dobytkářské disciplíny atd. Předpokládaná celková roční produkce je okolo 10 - 15 hříbat.

Samotný plán odchovu hříbat se skládá z několika časových úrovní:
Hříbata se rodí na otevřených pastvinách od začátku března, kde zůstávají až do konce 6. měsíce věku společně se svými matkami a ostatními vrstevníky. (Hříbata nejsou ustájována v boxech a pastviny jsou vybaveny kvalitními přístřešky, které chrání před nepřízní počasí a slouží pro případ odpočinku).

Od narození jsou hříbata v každodenním kontaktu se svými ošetřovateli. Kontakt s hříbaty je založen na intenzivní, ale zcela jednoduché a přirozené komunikaci bez vyvíjení jakéhokoli nátlaku. Pro ošetřovatele je v tomto období hlavní úkolem sledování zdraví a správného vývoje nohou a korektního postoje.

Hříbata se po celou tuto dobu učí vnímat přirozeně naši přítomnost, doteky po celém těle a navykají si na základní každodenní ošetřování a péči. Všechny tyto postupy se pravidelně opakují až do doby, než je hříbě začne pokládat za zcela přirozené a důvěřuje nám.
Do 6. měsíce věku hříbata tedy procházejí základním výcvikem nazývaným „Halter Broke“. Na konci výcviku hříbata zvládají bezproblémové chození na ohlávce, samostatné uvázání mimo skupinu ostatních, zvedání všech nohou a klidný postoj při ošetřování.

Na konci 6. měsíce jsou hříbata odstavována od svých matek a do jednoho roku svého věku už pobývají na otevřených pastvinách pouze se svými vrstevníky. Po dosažení jednoho roku se oddělí mladí hřebečci od klisniček. V tuto dobu začínáme připravovat na základě našich dosavadních poznatků a zkušeností první rozsáhlejší vyhodnocení charakterových vlastností a sportovních předpokladů každého hříběte.

V rozmezí od jednoho roku do dvou let se mladí koně pravidelně přehánějí na víceúrovňové pastviny, kde se seznamují s náročností terénu a zdokonaluje se jejich pohybový aparát. Taktéž pravidelně přicházejí do pasivního kontaktu s dobytkem. Všechna hříbata jsou nadále v každodenní péči svých ošetřovatelů. Pro trenéry však tato doba znamená poměrně intenzivní sledování a vyhodnocení fyzického a psychické zdraví, korektního postoje, sportovních předpokladů a charakterových vlastností u každého individuálního hříběte. Na základě všech těchto kritérií se rozhodne o kvalitách každého jedince a jeho zařazení do dalšího tréninku.

Dva roky od narození hříběte následuje zařazení do 4 měsíčního základního tréninku. Prvním krokem je práce ze země v kruhové ohradě, po které následuje individuální obsednutí mladého koně. Vzhledem k průběžné přípravě po dva předchozí roky, kdy se hříbata učí základní pravidla při ošetřování a komunikaci se svými ošetřovateli a trenéry a vytváří se nemalé pouto důvěry, samotné obsednutí zpravidla nebývá nijak komplikované a netrvá dlouho.

Poměrně krátce po obsednutí se mladí koně s trenérem v sedle poprvé vydávají na tréninkové vyjížďky po pastvinách, kde trénují v krátkých časových intervalech max. 30 min. denně 5x týdně. Právě z důvodu, že se vrací zpět do prostoru pastvin, který jim je velmi dobře znám, nejsou vystavováni neznámým podmětům a zůstávají tak v maximální psychické pohodě. Díky tomu se učí velmi snadno a rychle soustředění na práci pod sedlem v různorodém terénu, ideálnímu rozložení váhy pro správný pohyb všech nohou a současně s tím přirozenému vnímání dalších nových podmětů, se kterými přijdou v průběhu tréninku do kontaktu. Nemalý důraz je kladen i na odpočinek po práci. Celý tento tréninkový program, kde se mladí koně postupně učí novému režimu je založený na naprosté přirozenosti a vzájemné důvěře bez vyvíjení nátlaku. Odehrává se z počátku pouze v kruhové ohradě a poté několik měsíců venku v přírodě na otevřených pastvinách, minimálně na vyhrazené jízdárně. Na konci tohoto prvního tréninkového období jsou mladí koně připraveni chodit v kroku, klusat a cválat, zastavovat, couvat a otáčet se na obě strany. Dále jsou seznámeni s prací v terénu, mají pevné chody, přirozeně reagují na mnoho vnějších podmětů a nadále zůstávají v naprosté psychické pohodě. Perfektní zvládnutí těchto základů a dobré fyzické zdraví je naprosto nezbytným krokem pro další úspěšný rozvoj každého jedince a jeho vrcholovou sportovní kariéru.

Po ukončení tohoto období přichází již poslední a pro nás a naše trenéry nejdůležitější vyhodnocení každého individuálního jedince s ohledem na jeho dosavadní výsledky, charakterové a fyzické vlastnosti a předpoklady. Následuje zařazení do vhodného sportovního programu, kde jsou mladí koně rozděleni do skupin se zaměřením na práci s dobytkem (cutting, working covhorse atd.) a koně vhodné na reining.

Novinky

Bohemian Stallion Promotion 2019

Bohemian Stallion Promotion 2019

2.1. 2019 / zobrazeno 14254×

Vážení příznivci koní westernových plemen, dovolujeme si vás pozvat na druhý ročník... více

Pf 2019

Pf 2019

17.12. 2018 / zobrazeno 9926×

Přejeme Vám všem veselé Vánoce a hodně zdraví, štěstí, chovatelských i sportovních... více

Nový plemenný hřebec na Silverstone Ranči

Nový plemenný hřebec na Silverstone Ranči

30.11. 2018 / zobrazeno 12572×

Rádi bychom vám zde představili našeho nového plemenného hřebce Oh Cay Mc. foto#19568 Již... více

Podzim na ranči II.

Podzim na ranči II.

23.11. 2018 / zobrazeno 5747×

Letošní podzim je na ranči velmi rušno :-) Zdaleka se ještě neukládáme k zimnímu spánku... více

Podzim na ranči I.

Podzim na ranči I.

12.10. 2018 / zobrazeno 26883×

Podzim je v plném proudu, slunné letní dny plynule vystřídalo babí léto a teplé dny nás... více

Obřad lásky Josefíny Nesvadbové a Ondřeje Kavana 11.-12.8.2018

Obřad lásky Josefíny Nesvadbové a Ondřeje Kavana 11.-12.8.2018

12.9. 2018 / zobrazeno 20869×

Nezapomenutelný byl pro nás všechny víkend 11. - 12. 8., kdy se na ranči , poprvé v jeho... více

Setkání členů Mustang Riders Clubu na Silverstone Ranch, 27. - 29. 7. 2018

Setkání členů Mustang Riders Clubu na Silverstone Ranch, 27. - 29. 7. 2018

31.7. 2018 / zobrazeno 26545×

Poslední červencový víkend se u nás na ranči konal sraz Mustangů. Na tři dny se naše... více

Letní zprávy z ranče

Letní zprávy z ranče

10.7. 2018 / zobrazeno 9372×

Léto je v plném proudu a my na ranči nezahálíme. foto#18744 Letos jsme prvně na našich... více
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace